Zemana podpořili někteří veteráni, Schwarzenberga vězni komunismu

Český svaz bojovníků za svobodu, Rada seniorů ČR a několik dalších organizací dnes podpořilo v přímé volbě prezidenta Miloše Zemana. Jeho protikandidátu Karlu Schwarzenbergovi vyčítají postoje k poválečnému odsunu sudetských Němců a působení ve vládě Petra Nečase. Konfederace politických vězňů sdružující oběti komunistického režimu se naopak postavila za Schwarzenberga. Je podle ní nepřijatelné, že Zeman před prezidentskou volbou žádal o podporu komunisty. 

"Nemůžeme se složenýma rukama přihlížet, aby se prezidentem, který je současně vrchním velitelem armády, stal Karel Schwarzenberg, člověk, jenž například o odsunu Němců z našeho pohraničí, o němž rozhodly vítězné mocnosti na konferenci v Postupimi, hovoří jako o vyhnání," uvedly na dnešní tiskové konferenci zástupci organizací, které se společně označily za "vlastenecké fórum". 

Podle organizací podporujících Zemana je podivná také Schwarzenbergova role v omluvě sudetským Němcům po listopadu 1989. "Je to člověk úzce spjatý s Nečasovou vládou, důsledky jejíhož hospodaření na sobě pociťuje drtivá část vás, občanů," stojí ve společném prohlášení. 
   
Konfederace politických vězňů naopak ve finále prezidentské volby podporuje Schwarzenberga. "Je to muž, který má vlastnosti a charakter, které má státník a prezident mít," řekl dnes ČTK místopředseda konfederace František Šedivý. Zemanovi podle něj nelze prominout, že se před volbou obrátil na komunisty a požádal je o hlasy. "Požádal tím o podporu lidi, kteří nás mordovali, dávali nám desetileté žaláře a zplundrovali hospodářství této země. Pokud se na ně někdo obrací, nemůžeme ho respektovat," řekl. 
    
Schwarzenberga naopak ostře kritizoval veterán druhé světové války Alexander Beer, který za účast v bojích na východní frontě získal Řád Bílého lva. Schwarzenberg podle něj svými nedávnými výroky o někdejším československém prezidentovi Edvardu Benešovi "hrubě degradoval hrdinství českých vlastenců a vojáků". "Většina Němců v pohraničí tvořila pátou kolonu, hanebně se zachovala k své vlasti - Československé republice - a tak jejich odsun v souladu s mezinárodními smlouvami vítězných mocností byl po druhé světové válce opodstatněný a spravedlivý," prohlásil Beer. 
    
Schwarzenberg v televizní debatě prohlásil, že "to, co jsme v roce 1945 spáchali, by dnes bylo odsouzeno jako hrubé porušení lidských práv. Asi by se tehdejší vláda včetně prezidenta Beneše ocitla v Haagu." Později řekl, že Benešovy dekrety nelze zrušit a dějiny se nedají vrátit zpět. 
    
Podle zástupce politických vězňů Šedivého je ale otázka poválečného odsunu Němců z ČR historickou událostí a neměla by hrát při výběru prezidenta zásadní roli. "Schwarzenberg se k této věci vyjádřil v určité situaci, zkratkovitě a jeho výrok jsem nebral vážně jako ucelený závěr," řekl Šedivý. O osudu sudetských Němců je podle něj třeba mluvit v historickém kontextu s vědomím toho, že mu předcházely nacistické zločiny, ale vyústil také v devastaci českého pohraničí. 
 
zdroj: ČTK